|
[English version] Nakoľko v prípade sporov vzniknutých z medzinárodnej kúpy tovaru ide nevyhnutne o spor medzi dvoma podnikateľmi z rôznych štátov, vzniká otázka, súdy ktorého z týchto štátov budú mať právomoc rozhodovať tieto spory. Táto otázka je predmetom úpravy noriem medzinárodného práva súkromného a jej riešenie je vo vzťahu k Slovenskej republike dané unifikovaným predpisom komunitárneho práva, a to nariadením Rady ES č. 44/2001 z 22. decembra 2000 o právomoci a o uznávaní a výkone rozsudkov v občianskych a obchodných veciach (ďalej len „Nariadenie“ alebo „Nariadenie Brusel I.“). Súdy Slovenskej republiky budú v prípade žaloby podanej na ochranu práv z CISG skúmať, či je daná ich právomoc na rozhodovanie na základe jedného z nasledovných kritérií:
a) podľa čl. 2 Nariadenia ak odporca (žalovaný) má bydlisko (ang. domicile) v Slovenskej republike, a to bez ohľadu na jeho štátne občianstvo. Pojem domicile je definovaný:
- vo vzťahu k právnickým osobám vrátane obchodných spoločností v čl. 60 Nariadenia ako:
- vo vzťahu k fyzickým osobám – podnikateľom v čl. 59 Nariadenia nasledovne:
- v prípade občanov Slovenskej republiky podľa zákona č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky - v prípade cudzincov s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky podľa zákona č. 48/2002 Z.z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
b) podľa čl. 5 ods. 1 Nariadenia ak bolo miesto zmluvného plnenia v Slovenskej republike – v prípade kúpy tovaru ide tradične o miesto odovzdania tovaru určené v kúpnej zmluve (a to aj v prípade, ak nedošlo k odovzdaniu tovaru v dôsledku porušenia zmluvy)
c) podľa čl. 23 Nariadenia ak si zmluvné strany zvolili právomoc súdov Slovenskej republiky v akejkoľvek forme, ktorá je zaužívaná medzi stranami alebo všeobecne v medzinárodnom obchode, z ktorej je možné dodatočne identifikovať túto voľbu. Právomoc založená voľbou je výlučná – to znamená, že v prípade existencie voľby právomoci sa nemôžu použiť kritériá uvedené pod písm. a) a b)
d) podľa čl. 24 Nariadenia aj v prípadoch ak nie je daná právomoc podľa bodov a), b) a c) a odporca sa zúčastní konania a nenamietne nedostatok právomoci súdu najneskôr pri prvom svojom úkone vo veci samej
Právomoc rozhodcovských súdov Zmluvné strany sú oprávnené založiť právomoc rozhodcovských súdov na základe ich výslovnej voľby zakotvenej výlučne v písomnej forme, a to vo nasledovných formách:
Rozhodcovské konanie na území Slovenskej republiky je upravené zákonom č. 244/2002 Z.z. o rozhodcovskom konaní v znení nesk. predpisov.
Príslušnosť súdu Slovenskej republiky V prípade, ak je daná právomoc súdov Slovenskej republiky na prerokovanie sporu z medzinárodnej kúpnej zmluvy, je potrebné stanoviť, ktorý jednotlivý súd v rámci sústavy súdov Slovenskej republiky je oprávnený rozhodovať konkrétny spor. Bude to súd vecne a miestne príslušný.
a) vecná príslušnosť Vo všeobecnosti sú v súlade s § 9 ods. 1 zákona č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok (ďalej len „OSP“) na konanie v prvom stupni príslušné okresné súdy a sú príslušné aj na prejednanie sporov vznikajúcich z medzinárodnej kúpnej zmluvy. Je potrebné spomenúť, že v období od 01.01.1992 do 31.12.2004 boli na konanie v prvom stupni v súlade s § 9 ods. 3 OSP v znení novely č. 519/1991 Zb. príslušné krajské súdy a je predpoklad, že ešte aj v súčasnosti môžu prebiehať prvostupňové konania začaté na týchto súdoch v uvedenom období.
b) miestna príslušnosť Miestna príslušnosť určuje ktorý z 54 okresných súdov bude príslušný na prejednanie konkrétneho sporu. Miestne príslušným je okresný súd, v obvode ktorého má odporca:
Na určenie miestnej príslušnosti konkrétneho okresného súdu podľa adresy jedného z vyššie uvedených kritérií kliknite sem.
Druhy súdnych konaní o právach z Dohovoru Občiansky súdny poriadok upravuje niekoľko druhov konaní, z ktorých sú pre ochranu práv zmluvných strán z medzinárodnej kúpy relevantné najmä nasledujúce, rozdelené podľa druhu rozhodnutia súdu, ktorým sa končia:
Opravné prostriedky V momente, keď je rozsudok prvostupňového súdu (miestne príslušného okresného súdu) doručený sporovým stranám, začína plynúť 15 – dňová lehota, v rámci ktorej môžu strany podať odvolanie proti rozsudku z dôvodov uvedených v § 205 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku. Ak žiadny z účastníkov konania nepodá odvolanie v uvedenej lehote, rozsudok nadobudne právoplatnosť, teda začínajú z neho plynúť práva a povinnosti. Odvolacím súdom je krajský súd, v obvode ktorého sa nachádza okresný súd, ktorý rozhodoval vo veci v prvom stupni. Krajský súd v princípe preskúmava postup prvostupňového súdu, nevykonáva vlastné dokazovanie. Súd môže prvostupňový rozsudok: · potvrdiť, ak je vo výroku vecne správny · zmeniť, t. j. meritórne rozhodnúť o veci iným spôsobom ako súd prvého stupňa v prípade, ak nie je možné rozhodnúť iným spôsobom · zrušiť a vrátiť vec prvostupňovému súdu na opätovné prejednanie a rozhodnutie v prípade, ak sú na to dané dôvody podľa § 221 Občianskeho súdneho poriadku Doručením rozhodnutia odvolacieho súdu nadobúda rozhodnutie právoplatnosť, teda účastníci sporu sú povinní splniť povinnosti uvedené v jeho výroku. Právoplatné rozhodnutie je možno v osobitných prípadoch napadnúť mimoriadnym opravným prostriedkom – obnovou konania (§ 228 a nasl. OSP) dovolaním (§ 236 a nasl. OSP) alebo mimoriadnym dovolaním (§ 243e a nasl. OSP).
Výkon rozhodnutia V prípade, ak ktorékoľvek z vyššie uvedených foriem rozhodnutí nadobudlo právoplatnosť a zároveň uplynula lehota na plnenie uloženej povinnosti určená v samotnom rozhodnutí a povinná osoba svoju povinnosť dobrovoľne nesplnila, oprávnená osoba môže podať návrh na vykonanie exekúcie, teda na uskutočnenie núteného výkonu rozhodnutia prostredníctvom súdneho exekútora. Rovnako možno postupovať v prípade cudzieho rozhodnutia, ktoré bolo: · vyhlásené za vykonateľné v Slovenskej republike podľa čl. 38 a nasl. nariadenia Rady ES č. 44/2001 z 22. decembra 2000 o právomoci a o uznávaní a výkone rozsudkov v občianskych a obchodných veciach · uznané a vyhlásené za vykonateľné v Slovenskej republike podľa § 63 a nasl. zákona č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom v znení nesk. predpisov Súdny exekútor postupuje v exekučnom konaní podľa zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov v znení nesk. predpisov. |
|